Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 137

Zasada zachowania Energii

Mam do rozwiązania trzy zadania i bylabym wdzięczna o jak najszybszą pomoc.

 

 

1. Sprężynę o długości l=50 cm zawieszono na statywie. Gdy sprężyna, której masę zaniedbujemy, zwisa swobodnie, jej dolny koniec jest na wysokości y0=0 cm. Po zawieszeniu na sprężynie szalki o masie m1=0,2 kg koniec sprężyny znalazł się na wysokości y1=-4 cm. Tuż nad będącą w spoczynku szalką trzymamy odważnik o masie m2=1 kg i upuszczamy go na szalkę.

a) Jaka jest energia potencjalna sprężyny, gdy wisi na niej tylko szalka?

b) Do jakiego najniższego poziomu ym obniży się koniec sprężyny po upuszczeniu odważnika?

c) Na jakiej wysokości ys znajdzie się koniec sprężyny, gdy ustaną drgania?

d) Narysuj wykres energii potencjalnej układu sprężyna, szalka, odważnik w funkcji położenia końca sprężyny uwzględniając energię sprężyny i energię grawitacyjną. Zaznacz y1, ym, ys.

 

 

2. Dwa klocki są połączone linką przełożoną przez bloczek umieszczony na krawędzi poziomej półki. Klocek A o masie mA=1 kg leży na półce i jest przyczepiony do poziomej sprężyny umocowanej do ściany, a klocek B o masie mB=2 kg zwisa swobodnie na lince. W chwili początkowej klocek A jest przytrzymywany w takim położeniu, że sprężyna jest swobodna (nie naprężona). Po zwolnieniu klocka A klocek B opada w dół na odległość h = 10 cm. Stała sprężyny k = 200 N/m. Znajdź współczynnik tarcia między klockiem A a powierzchnią półki. Tarcie na bloczku należy pominąć?

 

3. Klocek o masie m=0,2 kg jest początkowo trzymany w punkcie A na szczycie równi pochyłej nachylonej do poziomu pod takim kątem , że sin=0,6. Uwolniony klocek ześlizguje się i po przebyciu drogi s1=24 cm dociera do końca sprężyny, która może być ściskana w kierunku równoległym do równi. Klocek zatrzymuje się po ściśnięciu sprężyny o s2=8 cm, tj. w punkcie B odległym od punktu A o s1+s2=32 cm. Następnie klocek porusza się w górę równi i dociera do punktu C położonego w odległości d=16 cm od punktu A. Pomiń masę sprężyny i przyjmij, że siła tarcia klocka o równię miała taką samą wartość bezwzględną podczas ruchu w górę i w dół. Oblicz:

a) pracę siły tarcia W wykonaną podczas ruchu na drodze ABC;

b) współczynnik tarcia kinetycznego µ klocka o równię;

c) stałą sprężyny k.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 137

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra