1. Jakie będzie natężenie i potencjał pola elektrycznego w środku odcinka o długości 2a jeżeli na końcach odcinka umieszczono ładunki 3Q i –Q?
2. Trzy kondensatory płaskie o okładkach S, 2S i 3S, odległościach d, d/2 i 2d oraz dielektrykach o przenikalności względnej 1, 1 i 2 odpowiednio podłączono równolegle do napięcia U. W którym kondensatorze natężenie pola elektrycznego będzie największe?
3. Trzy oporniki o przekroju poprzecznym S, S i 2S, długościach d, d/2 i 2d o oporze właściwym p, 1/2p i 3p odpowiednio podłączono szeregowo do napięcia U. Na którym oporze wydzieli się największa moc?
4. Jaka siła elektromotoryczna indukcji zaindukuje się w ramce kwadratowej o boku 2cm ustawionej prostopadle do pola magnetycznego podczas zwiększania pola magnetycznego w tempie 30 tesli n aminutę. W jakim kierunku w ramce będzie płynął prąd i dlaczego?
5. Opierając się na teorii Bohra znaleźć wzór na całkowitą energię elektronu na n-tej orbicie.
6. Na powierzchnię metalu o pracy wyjścia W pada monochromatyczne promieniowanie o długości fali λ i wywołuje emisję elektronów. Wyznaczyć wartość granicznej długości fali dla tego metalu.
7. Siatkę dyfrakcyjną o 500 rys/mm oświetlono falą o długości λ = 500 nm. Pod jakim kątem będą występować maksima 2 rzędu dla tej fali?
8. Przy jakiej długości fali przypada maksimum promieniowania ciała doskonale czarnego, którego temperatura jest równa temperaturze ciała ludzkiego?
9. Obliczyć szerokość przerwy energetycznej germanu, jeżeli jego opór właściwy maleje przy oświetlaniu światłem o długości fali około 1,7 µm. Wyrazić szerokość przerwy w eV.